ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA NAGRODY WIĘCEJ

Faq

Jak wybrać hamak

Wbrew pozorom to proces dość złożony. Trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: gdzie chcę używać hamaka? W ogrodzie, w domu, czy tu i tu. Jeśli już zdecydujemy o miejscu, w którym chcemy używac hamaka należy pomyśleć nad materiałem, z którego chcemy, aby nasz wymarzony hamak był wykonany. Może być to klasyczna siatka lub materiał bez dziur:), który jest wygodniejszy. Kolor hamaka też ma znaczenie!:)  Jeśli planujemy wypoczywać z dziećmi w ogrodzie, najlepiej wybierać hamaki o janej barwie, w kolorach pastelowych lub, ewentualnie, te o bujnej kolorystyce. Jeśli natomiast planujemy wybrać się w podróż, w którą wkalkulowaliśmy obecność ekstremalnych warunków (biwaki, noclegi w lesie), powinniśmy wyposażyć się w hamak ciemnej barwy, może być to ciemna zieleń bądź brąz. Musimy też zdecydować jaki materiał nas interesuje. Mamy do wyboru spośród: bawełny organicznej, bawełny, wełny z lamy, poliesteru, polipropylenu, przędzy, krosna, nylonu, jedwabiu spadochronowego, Eutex firmy Amazonas oraz Hamactex firmy La Siesta.

System montażu

Hamak można zamontować na wiele sposobów i tak naprawdę trudno ocenić, który z nich jest najlepszy. Wszystko zależy od tego gdzie chcemy hamaku używać i kto ma być jego użytkownikiem...

Styl Śródziemnomorski
Stelaże w stylu Śródziemnomorskim wykonane są z metalu i plastiku. Świetnie sprawdzają się zarówno w ogrodzie jak i we wnętrzu domu.

Styl Barco
Stelaż w stylu Barco to solidna drewniana konstrukcja, idealna do ogrodu.

Styl Północnoamerykański
Podobnie jak stelaże w stylu Śródziemnomorskim te Północnoamerykańskie wykonane są z metalu. Są adekwatne do ogrodu.

Styl Romano
Te stelaże także wykonane są z metalu. Wspaniale sprawdzają się w domu, ale można je równie dobrze wykorzystywać w ogrodzie.

YAYITA
Stelaże YAYITA są stworzone dla maluchów. Wykonane są z wysokiej jakości drewna i bawełny organicznej. Idealnie pasują do wnętrza.
 

Sposoby konserwacji
Konserwacja hamaków zależy przede wszystkim od tego, gdzie ich używamy i z jakiego surowca wykonane są stelaże. Jeśli używamy hamaka w ogrodzie powinniśmy szczególnie o niego dbać, gdyż jest narażony na wiele czynników zewnętrznych takich jak słońce, deszcze, wilgoć, korozja. Powinniśmy zaopatrzyć się w substancje, które chronią surowiec, z którego wykonany jest nasz hamak. Należy także pamiętać o tym, aby zdejmować płótno ze stelażu, gdy już skończymy używać hamak, aby zapobiec na przykład wybarwianiu się materiału od słońca. Jeśli używamy hamaka w domu nie musimy się bardzo angażować w jego konserwację. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć stelaż suchą ściereczką.
 

Co powoduje komfort w hamakach
- Rozmiar hamaka determinuje jego komfort. Im większy hamak tym łatwiej ułożyć się poziomo utrzymując proste plecy. Początkujący użytkownicy hamaków są przekonywani do używania hamaków z drążkiem. Wytrawni miłośnicy hamaków kochają proste formy bez zbędnych dodatków.


Mój sąsiad leżąc w hamaku ma problemy z wyglądaniem z niego gdy leży w nim. Co powinien zrobić, co robi niewłaściwie?
- Reasumując twój sąsiad posiada fajny duży hamak bez drążków i stelaża. Zatem biorąc pod uwagę jego wygodę i zdrowie kręgosłupa wygląda na to iż potrzebuje profesjonalnej pomocy. Eksperci hamaków leżą w nich diagonalnie po ukosie a nie wzdłuż linii prostej. W ten sposób ułożone ciało otwiera hamak, i automatycznie przyjmuje oczekiwaną pozycję horyzontalną. Materiał jest naciągnięty i nie powinien przykrywać ciała.


Co powoduje komfort w krzesłach hamakowych
- Im większy stelaż lub drążek w twoim hamaku, tym więcej miejsca dla ciebie i twoich łokci. Niektóre dzieci i szczupli dorośli używają krzeseł hamakowych z 90 cm drążkiem. Właściwy komfort dają dopiero drążli 100 cm a 120 cm drążki to czysty luksus. Takiego rodzaju szerokie krzesła zapewniają komfort parze lub kilkorgu dzieciom.


Co warto przemyśleć przed zakupem i instalacją hamaka lub krzesła hamakowego dla dzieci?
- Dzieci uwielbiają wskakiwanie do hamaków lub foteli hamakowych. Wymagania dla twoich zakupów są dosyć jasne. Im prostszy hamak bez stelaży i drążków tym lepszy dla twoich dzieci. Zwróć uwagę na solidność wykonania. Przywiązuj szczególną uwagę do mocowania hamaka. Zawieszaj go dosyć nisko od podłogi zaoszczędzi to łez twojemu dziecku podczas następnego upadku.


Jaki jest idealny dystans od ziemi i dystans mocowania dla hamaków?
- Jako zasadę dominującą dystans pomiędzy mocowaniami powinien wynosić 80-90% długości hamaka. Hamaki z drążkiem są zwykle montowane bardziej sztywno – z krótszym dystansem od punku mocowania.
Hamaki z drążkiem mocuje się zwykle 80- 100 cm na ziemią. Duże klasyczne hamaki z ameryki południowej powinny być zamocowane około 150 cm nad ziemią. W każdym przypadku najniższy punkt hamaków nie powinien być niżej niż 20- 40 cm od ziemi – to ułatwi wchodzenie i wychodzenie z hamaka oraz złagodzi skutki potencjalnych upadków.


Gdzie mogę zainstalować mój hamak?
- Gdziekolwiek, powinniśmy znaleźć lub przygotować dwa punkty do rozwieszenia hamaka we właściwej odległości. Hamaki zawsze zawieszamy na linie.
Idealne miejsca: pokój od ściany do ściany, poddasze z belkami, garderoba, taras, balkon, ogród zimowy, kamping, pomiędzy drzewami, na stojaku.
Często umiejscowienie pokoju wymusza mocowanie jednego końca wyżej (np. jeden koniec mocowany w ścianie, drugi w suficie) – w tym przypadku reguluj odległość przy pomocy lin i pamiętaj aby końce hamaka były na jednym poziomie.


Gdzie mogę zainstalować mój fotel hamakowy?
- Gdziekolwiek gdzie przestrzeń między podłoga a sufitem wynosi przynajmniej 220 -230 cm i posiadamy średnicę wokół min 1 m.


Do czego służą uchwyty i o czym trzeba pamiętać podczas ich instalacji?
- Metalowe uchwyty, sprężyny są zwykle montowane między sufitem a hamakiem i dodają łagodności i płynności ruchom hamaka. Także wydłużają trwałość hamaków.
Proszę dobierać uchwyty stosownie do wielkości hamaków.


Jak wchodzić do hamaka?
- Wchodzenie do hamaków wymaga odrobiny doświadczenia. Usiądź w hamaku przed położeniem się. Jeśli będziesz o tym pamiętał pozostałem czynności wydadzą się intuicyjne.


Jak wchodzić do fotela hamakowego?
- Wystarczy się tylko upewnić, że materiał fotela został ulokowany pod tobą. Potem należy o wszystkim zapomnieć i delektować się przygodą w swoim fotelu.


Czy złe jest zamoczenie hamaka?
- Hamaki i krzesła hamakowe powinny być chronione przed nadmierną wilgocią i deszczem. Jeśli to się jednak przez przypadek stanie wystarczy wysuszyć je rozwieszone.


Dlaczego mój hamak rozciąga się na jedną stronę?
- Jeśli przyzwyczaiłeś się leżeć na jednej stronie i zawsze wchodzić do hamaka z jednej strony, twój hamak może się jednostronnie rozciągnąć. Aby unikną tego zmieniaj miejsca wchodzenia i pozycje w hamaku.


Które hamaki są właściwe do zastosowań terapeutycznych?
- Przed zakupem hamaka do celów terapeutycznych upewnij się że jest on wykonany z naturalnych materiałów oraz nie posiada drążka i wzmocnień bocznych. Poza tym hamak nie powinien być zbyt mały.
Wiele ćwiczeń terapeutycznych wymaga umocowania hamaka w jednym poziomie aby można go było swobodnie obracać. Mogą w tym pomóc nasze akcesoria.


O czym należy pamiętać przed zakupem hamaka dla osoby niepełnosprawnej?
- Siedzenie w fotelu lub materiał hamaka powinny być plecione wzdłuż, a nie siatkowo, dzięki temu unikniemy ucisków i odleżyn. Nie używaj hamaka z drążkiem dla osób niepełnosprawnych. Używaj prostych materiałów bez zdobionych, koronkowych wykończeń.


Kiedy twoje dziecko może zacząć używać hamaki?
- Im wcześniej tym lepiej. Dziecko czuje się w hamaku jak w łonie matki. Pozytywny efekt: Hamaki pomagają dziecku rozwinąć zmysł balansu. Dzieci na Karaibach nie wypadają ze swoich hamaków.
Nadwrażliwi europejscy rodzice mogą skorzystać z hamaków z dodatkowymi pasami bezpieczeństwa.

POLECAJĄ NAS

stylowi
u-jazdowski
werandacountry
mininiebo.pl